Jak bojovat s mastitidou dobytka

Nejčastější nemocí kravského vnějšího orgánu bývá jeho zánět. 

Odborně je tato nemoc nazývána mastitida dobytka. Mastitidy jsou de facto choroby člověka, které se projevují na dojnicích. Záněty bývají vyvolány infekčními i neinfekčními (poranění vemene, stres u dojnice) činiteli. Infekční onemocnění je přenášeno z jedné dojnice na druhou, bývá tedy někdy velice nepříjemné, zvláště pokud zasáhne celé stádo.

 

Kdy zánět nejčastěji nastává

Zánět vemene se většinou vyskytne v okamžiku, kdy chovatel nedodržuje správnou délku trvání dojení, která činí 5 -7 minut. Během této doby, se totiž vylučuje hormon oxytocin. Pokud je doba dojení překročena, a to vícekrát denně, dochází často k zánětu vemene dojnice.

Zánětem mohou onemocnět i dojnice, které jsou často a dlouho vystaveny průvanu ve stájích nebo pokud dlouhodobě leží na znečištěné zemi - zvláště pak po dojení, kdy je struk otevřen a lehko tak dovnitř vemene mohou proniknout různé mikroorganismy.

 

Jak mastitidu poznáte

Každý správný chovatel krav, by měl před každým dojením, ať už ručním či strojním, zkontrolovat zda jeho dojnice nemá mastitidu. Většinou se k tomu používá hrnec, který má černé dno. Z každého struku uděláme zkušební odstřik, a pokud se v mléce na dně objeví krev nebo jiné nesrovnalosti viditelné pouhým okem, je třeba krávu dojit odděleně. Mléko z této dojnice totiž nesmí přijít do mléčnice.

Osoba, která mléko posléze odebírá, kontroluje obsah tělních tekutin v mléce. Pokud naměřené hodnoty překročí stanovenou hodnotu, je mléko prohlášeno za závadné. Takové mléko můžeme podávat telatům či prasatům.

Mastitidu lze rozpoznat také dle elektrických přístrojů, které měří obsah tělních (somatických) tekutin. Tuto možnost ovšem nemá každý chovatel, neboť je příliš nákladná.

 

Jak mastitidu rychle a efektivně léčit

Onemocnění lze předcházet pravidelnou kontrolou vemene. Pokud k onemocnění dojde, je velice důležitá rychlost a následná péče, protože šance na 100% uzdravení se 24h po vzniku, snižuje až na 50%.

Pokud Vaše dojnice trpí lehkým zánětem je nutné, abyste odstranili co největší množství kontaminovaného sekretu, nejlepší je toto provádět i několikrát denně. Dále doporučujeme použití protizánětlivé masti SANASAN. Ta totiž způsobí větší prokrvení a tím i rychlejší průběh onemocnění. Zánět rychleji zmizí. Mast lze používat i jako prevenci zánětlivých onemocnění nebo při menším poranění, na malé odřeniny a ranky vemene.

Pokud dojde k rozsáhlejšímu zánětu musí na řadu přijít antibiotika a protizánětlivé preparáty a hlavně zkušený veterinář.

 

sanasan.gif