Jak správně kompostovat

Zralý kompost. Otázka několika měsíců nebo spíš běh na dlouhou trať?

Péče o zahradu s sebou během roku přináši možnoství zeleného zahradního odpadu. Často se stává, že ho obyvatelé vyhazují do kontejneru nebo odváží na skládky, jiní ho také spalují a znepříjemňují tak život sousedům. Pokud vám ovšem záleží na přírodě a životním prostředí, je tu jednoduchý a ověřený způsob, jak zahradní odpad správně využít, a to přeměnit ho na výborné hnojivo.


Kompost

Vyrobit kvalitní kompost v průběhu několika měsíců nezvládne ani kouzelník, takže se to nepodaří ani vám. Ale nezoufejte, jednou ta chvíli přijde a bude si moci zatleskat. Důležité je, aby měly užitečné bakterie a půdní organismy pro svůj život vhodné podmínky. Pro urychlení rozkladu zeleného je důležitý správný výběr kompostéru a dále správnost kompostování. Do kvalitního kompostu můžete přidat skoro všechny organické odpady ze dvora, zahrady i domácnosti. Pokud chcete mít kompost co nejkvalitnější, je potom nejlepší dávát různorodý materiál.

Co tam patří. Patří do něj všechen zahradní odpad. Zahradním odpadem je myšleno veškeré spadané a shrabené listí, posekaná tráva, seno, sláma, plevel ze záhonků, piliny z řezání dřeva, hlína, ale také vychladnutý popel a uhlí ze dřeva.
Co tam nepatří. Rozhodně do kompostu neházejte žádné zbytky masa, ryby, mléčné výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, uhynulá zvířata a chemikálie.

zahradka-kompost.png

 

Kam kompostér umístit?

Určitě ho umístěte na váš pozemek, pokud nemáte tedy souhlas majitele s umístěním na cizí půdu. Nedávejte si kompostér do blízkosti zdroje pitné vody, do záplavového území nebo třeba pod okno vaší ložnice. Každý kompostér by měl být v přímém kontaktu s půdou. Nehledejte tedy kompostér s dnem, vaše hledání je zbytečné a marné, takto to v přírodě nefunguje. Nevystavujte ho ani přímému celodennímu slunci, je lepší nějaký polostín, třeba pod stromem, tam se mu bude dařit velice dobře. Pravidlem úspěšného průběhu kompostování je různorodá skladba materiálů, optimální vlhkost a především dostatek vzduchu.


Kdy je kompost zralý?

Nejdůležitější bude jeho barva. Vyzrálý kompost má hnědoutmavěhnědou barvu, drobtovité struktury. Nezapáchá, ale voní jako lesní půda. Jestliže si nejste ani podle vůně jisti, stačí jednoduchý test klíčivosti. Dejte do nádoby s kompostem semínka řeřichy seté, pokud vám do týdne většina semen vyklíčí, můžete s čistím svědomím kompost na své zahradě použít.

Přejeme hodně radosti s kompostováním a pokud byste si s něčím nevěděli rady, obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme a nabídneme naše přípravky pro zahrádkáře, které zlepší vaše výsledky a plnohodnotné účinky při kompostování.

hnojivo-amalgerol-agro-aktiv.PNG