Lizy

Solné a minerální lizy pro ovce a skot...

Proč používat solné lizy?

Krmná sůl (chlorid sodný) je nejdůležitějším a současně nejlevnějším minerálním doplňkem. Obsahuje ionty sodíku, které jsou nejdůležitějším kationtem a ionty chlóru, které jsou nejdůležitějším aniontem v krevní plazmě. Zásadní je vliv sodíku na acidobazickou rovnováhu prostřednictvím pufrovací funkce slin a vliv na vstřebávání glukozy ve střevě.

Produkce slin u skotu

Příjem soli značně zvyšuje obsah sodíku ve slinách - sliny jsou u přežvýkavců nejvýznamnější trávící šťávou. Denní produkce činí 6 až 16 litrů u ovcí a 90 až 190 litrů u skotu. Tím, že je v jednom litru slin cca 6,7 g sody NaHCO3, představují tak mohutný pufrační systém při udržování acidobazické rovnováhy, protože asi 70-90% tekutiny vstupující do bachoru skotu představují sliny.

Část nutného příjmu soli je řešen přidáváním do krmných směsí, ale problém individuální potřeby jednoho zvířete, která je závislá na druhu zvířete, jeho stáří, užití, odvedeném výkonu a také na druhu stravy,lze řešit pouze individuálně.

Individuální potřeba soli zvířete

Potřebu soli je proto možné řešit pouze podáváním solného lizu, kde zvíře svojí potřebu řeší instinktivně a efektivně: líže sůl až do pokrytí svých potřeb, předávkování nebo závislost jsou vyloučeny. Současně je tato přirozená samoobslužná forma přísunu soli ideální pro zásobení dalšími minerálními látkami v přiměřeném množství. Předpokladem však je, aby se skutečně jednalo o solný liz, tzn. o liz s vysokým obsahem chloridu sodného!!